Na plenarnoj sjednici 38. Generalne skupštine UNESCO održanoj 17. studenog 2015. godine u Parizu, PAPUK je postao UNESCO GEOPARK. Naime, uspostavljen je novi Međunarodni program za geoznanost i geoparkove, odnosno program UNESCO svjetski geoparkovi. Danas postoji 120 UNESCO svjetskih geoparkova iz 33 države svijeta, a među njima se nalazi i Park prirode Papuk.

Papuk je prvi i zasada jedini geopark u Hrvatskoj koji je svoj status dobio zbog iznimne geološke baštine gora Papuka i Krndije te je od danas uvršten na kartu vrijednih UNESCO lokaliteta uz novi UNESCO logotip. Vjerujemo kako će novo brendiranje potaknuti daljnji razvoj Geoparka Papuk i pridonijeti bržem i kvalitetnijem ostvarenju tri temeljna cilja, a to su: bolja zaštita geološke baštine, razvoj geoedukacije, te razvoj geoturizma, odnosno lokalne zajednice – izjavila je ravnateljica Parka prirode Papuk mr.sc Kristina Kožić.

Novi program izražava prepoznavanje važnosti upravljanja izuzetno vrijednim geološkim lokalitetima i krajolicima na holistički način. UNESCO svjetski geoparkovi pričaju priču o našoj planeti staru 4,6 milijardi godina. Priča je to o geološkim procesima koji su oblikovali Zemlju, ali i o evoluciji samog čovječanstva. Svjetski geoparkovi ne samo da nam prikazuju dokaze prošlih klimatskih promjena oni isto tako informiraju lokalne zajednice o izazovima današnjice i pomažu im pripremiti se na opasnosti, kao što su potresi, tsunami i vulkanske erupcije.

UNESCO svjetski geoparkovi nastoje podići svijest o georaznolikosti i promovirati najbolje prakse zaštite, obrazovanja i turizma. Zajedno sa mjestima svjetske baštine i rezervatima biosfere UNESCO svjetski geoparkovi čine kompletnu paletu alata održivog razvoja i daju neprocjenjiv doprinos ostvarivanju 2030 ciljeva održivog razvoja kombiniranjem globalnih i lokalnih perspektiva.

Organizaciju UNESCO (Organizacija ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu) osnovali su Ujedinjeni narodi 16. studenog 1945. godine sa jednostavnim sloganom: „stvoriti mir u srcima ljudi“. Glavni cilj ove organizacije je promocija suradnje među narodima kroz područja obrazovanja, znanosti i kulture, a danas je 195 država članica UNESCO-a, naravno među njima i Republika Hrvatska.