Krajem ožujka izvršen je prvi dio monitoringa djetlovki na području Parka prirode Papuk za 2017.g. Monitoring se provodi svake 3-4 godinei cilj je utvrditi stanje populacije djetlovki u 2017.g i usporediti brojnost i stanje populacije u odnosu na prethodna istraživanja. Istraživanja se obavljaju dva puta godišnje, prvi puta krajem ožujka, te drugi puta krajem travnja, prema unaprijed utvrđenim točkama uz pomoć zvučnog vaba na različitim tipovima staništa (mlade, srednjodobne i stare šume bukve i hrasta).
Vrste djetlovki koje su obuhvaćene istraživanjima su: Mali djetlić (Dendrocopos minor),
Crvenoglavi djetlić (Dendrocopos medius), Planinski djetlić (Dendrocopos leucotos), Veliki djetlić (Dendrocopos major), Siva žuna (Picus canus) i Crna žuna (Dryocopus martius).
Rezultati prvog dijela ovogodišnjih istraživanja potvrđuju prethodna istraživanja iz kojih možemo zaključiti da su stara bukova šuma oko Jankovca, te srednjedobna hrastova šuma područja s najvećom gustoćom, odnosno raznolikošću djetlovki u Parku prirode Papuk. U ovim tipovima staništa (šume oko Jankovca i u blizini Kaptola) zabilježeni su svih 6 navedenih vrsta djetlovki. Posebno valja istaknuti važnost stare bukove šume u okolici Jankovca, koja zbog svojih karakteristika predstavlja jedinstveno stanište u istočnom dijelu Hrvatske. Stare bukove šume s trulim stablima posebno su važno stanište Planinskog djetlića (Dendrocopos leucotos), ali i mnogih drugih ptica pjevica, poput Bjelovrate muharice (Ficedula albicollis) ili Male muharice (Ficedula parva).
Od zanimljivosti valja izdvojiti prisutnost Planinskog djetlića (Dendrocopos leucotos), koji je zabilježen u zadnja 2 istraživanja u srednjedobnoj hrastovoj šumi u blizini mjesta Kaptol, koje nije tipično stanište ove vrste. Ovaj nalaz pokazuje da bi ova rijetka vrsta u Hrvatskoj mogla pronaći odgovarajuće stanište za gniježđenje i u ostalim, nižim dijelovima Papuka, ukoliko bi postojala dovoljna količina sušaca i trulog drveća, koju ova vrsta zahtijeva. Osim Planinskog djetlića, u blizini Kaptola, što čini ovaj dio srednjedobne hrastove šume posebno zanimljivim i važnim za djetlovke, zabilježenesu i sve ostale navedene vrste djetlovki, uključujući i još jednu vrstu – Zelenu žunu (Picus viridis), koja nije tipična šumska vrsta, već preferira otvorene šume i voćnjake s travnatim površinama.
Na temelju uspješnih istraživanja, koja su provedena na relativno maloj površini Parka prirode Papuk, možemo zaključiti kako šume Papuka predstavljaju vrlo važno i bogato stanište za gniježđenje djetlovki, posebno Planinskog djetlića u okolici Jankovca, ali i svih ostalih šumskih vrsta. Posebno je važno gospodarenje šumama koje bi oponašalo prašume, gdje bi u istim sastojinama nalazili raznodobno drveće, a samim tim i veću raznolikost vrsta. Međutim, nalazi u srednjedobnoj hrastovoj šumi ukazuju kako upravo ovaj tip šume, uz kvalitetno upravljanje, ima veliki potencijal za najveću raznolikost i brojnost djetlovki.
Nešto više u djetlovkama Hrvatske možete pročitati ovdje:
http://wildcroatia.net/blog/226-djetlovke-hrvatske