Trenutno se na području Parka prirode Papuk provodi istraživanje Ivanjskog rovašaOsim dviju prirodno potvrđenih populacija na Turjaku i Plišu istraživanja se provode na Topličkoj glavi i Veličkom gradu gdje su tijekom 2014. obavljene namjerne translokacije 100 jedinki kako bi se povećao broj vijabilnih populacija sa dvije na četiri lokacije. Istraživanje se provodi i na novo otkrivenoj lokaciji južnog grebena Papuka, Stinice gdje su novu populaciju 2019. godine otkrili Frano Barišić i Marko Doboš.
Ivanjski rovaš je najmanji gušter u Hrvatskoj, dužina tijela odraslih jedinki iznosi samo do 12 cm, od čega čak oko 60% otpada na dugi rep, dok je ukupna težina do 0,7 do 1,5 g. Ivanjski rovaš naseljava staništa u nižim geografskim područjima te preferira stepe i brežuljke, travnjake s malo šikare, kamenja i biljaka, šume otvorena tipa ili rubove šuma. Karakteristično je da staništa moraju biti termofilna, otvorena ili poluotvorena s dovoljnim slojem listinca i trave u prizemnom sloju što im u opasnosti omogućava da se, zbog slabe sposobnosti trčanja, lakše i brže sakriju između lišća i trave. Istraživanjem se primarno prati trend populacije kroz dulje razdoblje. Rezultati nekoliko posjeta navedenim lokalitetima mogu se jednostavno usporediti i odrediti trend svake populacije.
Metoda linijskog transekta daje grube procjene brojnosti populacije jedinki koje se mogu usporediti između više istraživanja ako su brojanja izvršena na isti način za vrijeme istih vremenskih uvjeta. Istraživanje provode Frano Barišić. prof. biologije koji je uključen u istraživanje Ivanjskog rovaša od samih početka zajedno sa partnericom Laurom Anom Jurman iz poduzeća BIOTA, čiji je direktor također poznati hrvatski herpetolog Dušan Jelić.
Ivanjski rovaš je vrsta koja u Hrvatskoj živi na svega dva vrlo udaljena lokaliteta, na Papuku i u Iloku, te je u tom kontekstu vrlo važno da se prikupi što je više moguće podataka kako bi primjena predviđenih mjera upravljanja i zaštite ove vrste bila što učinkovitija.